KardioHematologia

KardioOnkologia

YouTube KardioOnkologia Jarosław Kępski
Instagram KardioOnkologia Jarosław Kępski
Facebook KardioOnkologia Jarosław Kępski

Jarosław Kępski

Kardiolog, KardioOnkolog, Echokardiografista

Jarosław Kępski kardiolog, certyfikowany kardioonkolog, echokardiografista. 
Kardiotoksyczność, KardioOnkologia, KardioHematologia, Echo Serca

Kardioonkologia- bez wiedzy o onkologii trudno zrozumieć problemy kardiologiczne u pacjentów z nowotworem.

 

Kardioonkologia to dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny, łącząca wiedzę z kardiologii i onkologii czu hematologii w celu skutecznego zarządzania powikłaniami sercowo-naczyniowymi podczas leczenia nowotworów.

 

Eksperci z Międzynarodowego Towarzystwa Kardio-Onkologii (ICOS - International Cardio-Oncology Society) podkreślają, że każdy specjalista kardioonkolog powinien posiadać szczegółową wiedzę na temat mechanizmów działania terapii przeciwnowotworowych oraz ich potencjalnych skutków ubocznych.

Rozwój badań naukowych oraz pogłębianie wiedzy w tej dziedzinie są niezbędne do tworzenia optymalnych algorytmów monitorowania kardiologicznego.

 

W Polsce, największy rejestr dotyczący zdarzeń sercowo-naczyniowych i badań echokardiograficznych prowadzimy we współpracy z prof. Sebastianem Szmitem w Zakładzie Kardio-Onkologii CMKP w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

 

Poniżej znajduje się lista naszych najważniejszych publikacji:

blisko połowa pacjentów hematologicznych ma przynajmniej jedną chorobę sercowo-naczyniową. Kardioonkologia

KardioOnkologia i echokardiografia przed leczeniem przeciwnowotworowego

Pierwsze dane opublikowane przez nasz zespół w czasopiśmie Frontiers in Oncology (IF 3.5) przedstawiają wyniki rocznej pracy w największym ośrodku hematologicznym w Polsce – Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Nasza praca, zatytułowana “Characteristics of patients with newly diagnosed hematological malignancies referred for echocardiography” to pierwsze i największe tego typu opracowanie w Polsce z zakresu kardioonkologii, analizujące powiązania między schorzeniami sercowo-naczyniowymi a chorobami hematoonkologicznymi.

Badanie objęło analizę danych 900 pacjentów, którzy w ciągu roku przeszli ocenę kardiologiczną w trakcie leczenia przeciwnowotworowego. Wyniki pokazały, że 30% pacjentów zostało skierowanych na konsultację kardioonkologiczną przed rozpoczęciem leczenia hematologicznego, z czego blisko połowa miała co najmniej jedną chorobę kardiologiczną. Najczęściej diagnozowane były nadciśnienie tętnicze (48% pacjentów), arytmia (17,33%) oraz niewydolność serca (14,08%).

Echokardiografia wykazała, że u 39% pacjentów występuje powiększenie lewego przedsionka, co korelowało z częstszym występowaniem arytmii. Dodatkowo u ponad 15% pacjentów zdiagnozowano dysfunkcję rozkurczową serca II lub III stopnia, co było związane z rozwojem niewydolności serca.

Wyniki te pokazują kluczową rolę kardioonkologii w kwalifikacji pacjentów do leczenia hematoonkologicznego. Ocena ryzyka kardiotoksyczności, optymalizacja czynników które mogą jej sprzyjać oraz dobór odpowiedniej terapii przeciwnowotworowej są niezbędne dla zapewnienia skutecznej i bezpiecznej opieki nad pacjentami.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym artykułem.

rozpoznanie zakrzepicy i zatorowości koreluje z rozpoczęciem leczenia przeciwnowotworowego w hematoonkologii

Żylne (zatorowość płucna, zakrzepica żył głębokich) i tętnicze (zawał serca, udar mózgu) zdarzenia zakrzepowo-zatorowe są jednymi z najczęstszych powikłań sercowo-naczyniowych związanych z obecnością nowotworów oraz leczeniem przeciwnowotworowym. W kardioonkologii stanowią one jedną z pięciu kluczowych części definicji kardiotoksyczności.

W naszej pracy pt. “Time Relationship between the Occurrence of a Thromboembolic Event and the Diagnosis of Hematological Malignancies” opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie Cancers (IF 4,5), przeanalizowaliśmy zależność czasową między wystąpieniem epizodów zakrzepowo-zatorowych a rozpoznaniem chorób hematoonkologicznych. Badanie objęło dane 1300 pacjentów będących pod opieką kardioonkologiczną w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Najwyższe ryzyko zakrzepicy żylnej i zatorowości płucnej stwierdzono w pierwszych miesiącach po diagnozie choroby hematologicznej oraz rozpoczęciu terapii przeciwnowotworowej. Dotyczyło to w szczególności pacjentów z ostrą białaczką szpikową (AML, acute myeloid leukemia) oraz przewlekłymi chorobami mieloproliferacyjnymi. Zdarzenia tętnicze nie wykazały podobnej korelacji czasowej.

Co istotne, ryzyko zakrzepicy żylnej było takie samo, niezależnie od współistnienia innych chorób sercowo-naczyniowych.

Wyniki te nakazują zachowanie szczególnej czujności i nadzoru kardioonkologicznego w pierwszych miesiącach po rozpoznaniu choroby hematoonkologicznej, w celu minimalizacji ryzyka powikłań zakrzepowo-zatorowych.

Protect Your Heart During & After Cancer Treatment

Chroń swoje serca podczas i po leczeniu przeciwnowotworowym

 

YouTube KardioOnkologia Jarosław Kępski
Instagram Kardiolog KardioOnkologia Jarosław Kępski
Facebook KardioOnkologia Jarosław Kępski

Jarosław Kępski

jaroslaw.kepski@hipermedica.com.pl